Spomienka na Ľudovíta Kukorelliho (1914-2014)

Autor: Jaroslav Lipták | 27.11.2014 o 18:45 | Karma článku: 4,69 | Prečítané:  772x

Hoci je Ľudovít Kukorelli, významná osobnosť Slovenského národného povstania, rodákom z Oravy, jeho život je úzko spätý s východným Slovenskom. Svoju mladosť prežil v Košiciach, kde v roku 1932 úspešne ukončil reálne gymnázium (Gymnázium na Kováčskej 28). Po ukončení prezenčnej vojenskej služby pokračoval v kariére dôstojníka armády, stal sa letcom a pôsobil aj pri leteckom útvare v Prešove.

Po obsadení Čiech a Moravy nemeckou armádou v roku 1939 bol v hodnosti poručíka prevelený na letisko v Piešťanoch. Hoci  postavenie letca bolo v tom čase veľmi výhodným, Kukorelli sa od začiatku zapájal do protifašistického odboja, čím preukázal svoje morálne hodnoty. Tento jeho postoj preňho znamenal konflikt s vládnou mocou, ktorý často končil jeho uväznením.

Po jednom úteku z väzenia sa presunul opäť na východné Slovensko, kde v Slanských vrchoch, nad obcou Matiaška založil partizánsky oddiel. Tento oddiel sa neskôr zlúčil s inými partizánskymi oddielmi, rozrástol sa v partizánsky zbor Čapajev a presunul sa do oblasti nad obcou Petrovce. Náčelníkom tohto partizánskeho zboru sa stal Ľudovít Kukorelli.

Hoci sa partizánskemu zboru  Čapajev pred SNP nepodarilo spojenie s dvoma východoslovenskými divíziami, svojou činnosťou spôsobil značné škody nemeckému wehrmachtu.

Tajomnou dodnes ostáva smrť Ľudovíta Kukorelliho, ktorý padol 24.novembra 1944 pri obci Habura, keď sa jeho partizánsky zbor pokúšal prebiť k jednotkám 4. ukrajinského frontu.

 

V týchto dňoch si pripomíname sté výročie narodenia, a zároveň sedemdesiate výročie úmrtia Ľudovíta Kukorelliho. Tieto výročia si na spomienkovej akcii v nedeľu 16.11.2014 pripomenuli v múzeu v Hanušovciach nad Topľou. Túto akciu zorganizoval v spolupráci so Slovenským zväzom protifašistických bojovníkov a Klubom českého pohraničia Mgr. Jozef Niko, riaditeľ Základnej školy v Hermanovciach nad Topľou.

Hoci zdravotné problémy súvisiace s vysokým vekom zabránili ešte žijúcim členom partizánskeho zboru Čapajev zúčastniť sa  na tejto spomienkovej akcii, prítomní boli pamätníci Slovenského národného povstania z Hermanoviec nad Topľou a Petroviec. Toto spomienkové stretnutie navštívili aj ďalší významní hostia.

Ako prvý na akcii vystúpil PhDr. Marek Syrný, PhD z Katedry medzinárodných vzťahov a diplomacie UMB v Banskej Bystrici, ktorý vo svojom príspevku uviedol prítomných do spoločensko-politickej situácie v 30.-40.rokoch 20.storočia na Slovensku.

Po ňom sa ujal slova Mgr. Peter Šafranko, historik a zástupca riaditeľky Vlastivedného múzea v  Hanušovciach nad Topľou. Ten vo svojej prezentácii oboznámil prítomných so životom a činnosťou Ľudovíta Kukorelliho.

Ďalším významným hosťom spomienkovej akcie bola PhDr. Helena Pažúrová, CSc., historička a autorka knihy Slovenský partizánsky zväzok Čapajev. PhDr. Pažúrová dala priestor všetkým prítomným, ktorí mali možnosť klásť jej otázky týkajúce sa Ľudovíta Kukorelliho a partizánskeho zväzku Čapajev. Záujem klásť otázky bol veľký, a tak sa v sále rozprúdila búrlivá diskusia. Týkala sa hlavne nejasných okolností smrti Kukorelliho, ktorý s najväčšou pravdepodobnosťou padol guľkou z vlastných radov. V diskusii sa spomínali rôzne varianty jeho smrti, rôzne informácie o posledných hodinách jeho života, no uzavrieť diskusiu o tejto otázke s jednoznačným záverom bolo nemožné. V diskusii odzneli aj spomienky pamätníkov SNP z okolia Hanušoviec na činnosť partizánskej skupiny Čapajev, ako aj na samotného Kukorelliho. Zaujímavosťami v oblasti financovania partizánskej skupiny Čapajev, ako aj informáciami o svadbe Kukorelliho v Slanských vrchoch zopár týždňov pred jeho smrťou prispel Milan Böhmer. Ten svoje informácie čerpal aj z osobných stretnutí s Kukorelliho manželkou.

Príbehom svojho otca, ktorý v čase vojny ako žandár v Hanušovciach nad Topľou pomáhal partizánskej skupine Čapajev, prispel ďalší hosť podujatia Ing. Miroslav Spišiak, PhD.

 

Samotná diskusia, ktorá bola spestrená kultúrnou vložkou Mgr. Jozefa Nika, pokračovala neformálne aj po ukončení oficiálneho programu spomienkovej akcie na slávnostnej recepcii.

 

Hoci od SNP uplynulo už 70 rokov, odkaz povstania ostáva stále živý. Preto je chvályhodné, ak aj dnes spomíname na hrdinov SNP a tým ich pripomíname hlavne mladšej generácii. Preto patrí vďaka Mgr. Jozefovi Nikovi, ktorý sa podujal na zorganizovanie nedeľného stretnutia, na ktorom sme spomínali na pôsobenie Ľudovíta Kukorelliho  a jeho partizánskej skupiny Čapajev v Slanských vrchoch v časoch 2.svetovej vojny.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Protischránkový register má prvú obeť, vypovedali nájom bratislavskej stanice

Firma má v prenájme pozemky pred stanicou.

ŠPORT

Únava či zmena lyží. Čo malo vplyv na zranenie Velez-Zuzulovej?

Sna o olympijskej medaile sa nevzdáva.

KULTÚRA

V súťaži Anasoft litera zvíťazil príbeh zo súčasnosti Som Paula

Román Som Paula presvedčil porotu túžbou po autentickosti.


Už ste čítali?