Nakupovanie v nedeľu

Autor: Jaroslav Lipták | 12.8.2014 o 11:00 | Karma článku: 12,52 | Prečítané:  2889x

V tomto letnom čase sa opäť raz v našich médiách objavila téma zákazu nakupovania v nedeľu a počas štátnych sviatkov.  Dokonca sa má na jeseň o tomto zákaze hlasovať  v parlamente. Predkladatelia a priaznivci tohto zákazu argumentujú, že nedeľa a sviatky sú časom oddychu, ktorý majú ľudia stráviť s rodinou a nie nákupom v nákupných centrách resp. prácou v nákupných centrách a v obchodoch. Tieto argumenty sú silné a na prvý pohľad ľúbivé, no nemôžem sa s nimi na sto percent stotožniť. Prečo?

Hlavne cirkev poukazuje na to, aby kresťania trávili sviatočné dni aktivitami v cirkevnej komunite, v kruhu rodiny a nie  nakupovaním.  S tým sa dá súhlasiť, ale túto možnosť majú kresťania (a nielen oni) aj teraz, keď sú nákupné centrá otvorené aj v nedeľu. Je to na ich slobodnej voľbe, ako strávia svoj voľný čas. Ak sú stotožnení s myšlienkou nenakupovania v nedeľu, ak si myslia, že je to nekresťanská nedeľná aktivita, tak potom v nedeľu nakupovať nepôjdu. 

Podľa posledného sčítania ľudu na Slovensku sa ku kresťanskému náboženstvu hlási viac ako 70% obyvateľstva. Ak by táto masa ľudí (cca 4 milióny) prestala kvôli svojmu presvedčeniu v nedeľu nakupovať, väčšina obchodov a nákupných centier by z ekonomických dôvodov musela svoje prevádzky v nedeľu zatvoriť. Bez akéhokoľvek oficiálneho zákazu.

Keď sa však pozriete v nedeľu do obchodov, uvidíte, že veľká väčšina kresťanov nie je presvedčená o správnosti myšlienky nenakupovania v nedeľu.

Prečo teda cirkev prostredníctvom KDH chce riešiť tento problém jednoduchým zákazom zo zákona? Prečo sa cirkev radšej nesnaží presvedčiť svoje ovečky vo svojich komunitách o správnosti nenakupovania v nedeľu? Ak by sa jej to podarilo, obchody by boli v nedeľu zatvorené aj bez oficiálneho zákazu.

Prečo to však nedokáže? To je už téma do ďalšej diskusie.

 

Ďalším argumentov pre zákaz nakupovania v nedeľu je ochrana zamestnancov, ktorí takto „musia“ pracovať aj v sviatočný deň a nemajú tak možnosť oddychovať. Aj tento argument však pokrivkáva.

Na Slovensku je mnoho ľudí v rôznych profesiách, ktorí pracujú v nedeľu a počas sviatkov. Či už to sú lekári, policajti, hasiči, vojaci, alebo množstvo pracovníkov v závodoch s nepretržitou prevádzkou. Prečo práve predavači sú objektom takejto nadštandardnej ochrany? (nehovoriac o tom, že predavači na benzínových pumpách sú spod tej „ochrany“ vyňatí)

Aj tu však majú predavači možnosť výberu. Nikto ich nenúti pracovať v prevádzke, ktorá má otvorené aj v nedeľu. Stále tu sú aj prevádzky, ktoré majú v nedeľu zavreté. V dnešnej dobe a pri dnešnej nezamestnanosti sú však ľudia na Slovensku radi každej práci a väčšinou im nevadí, že z času na čas musia pracovať aj v nedeľu. Sú radi, že majú možnosť zarobiť si na živobytie.

Podľa zákona za prácu v nedeľu a vo sviatok majú zamestnanci nárok na príplatok (neviem, či sa to praktizuje v obchodoch). Poznám mnohých ľudí, ktorí pracujú v nepretržitých prevádzkach, ktorým nielenže nevadí práca v nedeľu a vo sviatky, ale dokonca sa zmeny snažia vymeniť tak, aby pracovali čo najviac počas sviatočných dní a tým si finančne prilepšili.

Navyše v obchodoch často pracujú brigádnici (študenti), ktorým práve práca cez víkend vyhovuje (kvôli školským povinnostiam).

 

Nepatrím k tým ľuďom, ktorí trávia v obchodoch dlhé hodiny. Ani zátvor obchodov v nedeľu by ma nezasiahol, keďže v nedeľu nakupujem len občas. Myslím si, že by sme ako národ neumreli od hladu, ak by sme mali obchody v nedeľu zatvorené.

NEPÁČI sa mi však FORMA ZÁKAZU zo zákona, ktorou by sa mala táto zmena presadiť. Jednoduchý zákaz ešte nikdy nič nevyriešil.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Protischránkový register má prvú obeť, vypovedali nájom bratislavskej stanice

Firma má v prenájme pozemky pred stanicou.

ŠPORT

Únava či zmena lyží. Čo malo vplyv na zranenie Velez-Zuzulovej?

Sna o olympijskej medaile sa nevzdáva.

KULTÚRA

V súťaži Anasoft litera zvíťazil príbeh zo súčasnosti Som Paula

Román Som Paula presvedčil porotu túžbou po autentickosti.


Už ste čítali?