Moje postrehy z Walesu

Autor: Jaroslav Lipták | 2.9.2013 o 17:45 | Karma článku: 10,08 | Prečítané:  956x

  V lete som mal možnosť  stráviť 2 týždne na študijnom pobyte vo Walese. Dovoľte, aby som sa s Vami podelil o moje postrehy z tejto krajiny. Wales, alebo Cymru /kamri/ ako sa táto krajina nazýva vo waleskom jazyku, je asi najmenej známou časťou Veľkej Británie na Slovensku, no má mnoho spoločného so Slovenskom. Hornatý reliéf, približne podobná ľudnatosť krajiny, dlhoročný útlak obyvateľstva krajiny...  

 

Vo Walese žije približne 3 a pol milióna obyvateľov a okolo 11 miliónov oviec. Tie môžete stretnúť voľne sa pásť skoro na každom pastvisku v kopcovitej severnej časti krajiny. Vodiči nemajú problém počkať chvíľu, keď im nejaká tá ovca skríži cestu. Prirodzených predátorov tu ovca nemá.

Wales a ovce

 

Walesania sú hrdý národ so starým jazykom keltského pôvodu, ktorého korene siahajú až do obdobia pred naším letopočtom. Napriek tomu tento jazyk, ktorý je spolu s angličtinou oficiálnym jazykom Walesu, ovláda len necelých 20% obyvateľstva. Je to dôsledkom hlavne dlhodobej nadvlády Angličanov, ktorí v minulosti perzekvovali tých, ktorí sa na verejnosti odvážili používať rodný waleský jazyk. Ten takto postupom storočí skoro vymrel, zachoval sa hlavne v hornatej severnej časti Walesu. Až v nedávnej minulosti sa začala obroda tohto starobylého jazyka. Začal sa povinne vyučovať vo všetkých waleských školách (aj keď sa vyučuje len jazyk ako taký a ostatné predmety sa zväčša vyučujú v angličtine), všetky oficiálne dokumenty , nápisy, dopravné označenia sú dvojjazyčné, ba existuje aj spravodajská televízia vo waleskom jazyku.

bilingválnosť vo Walese

bilingválnosť vo Walese

Napriek tejto snahe o obrodu tohto jazyka, počet Walesanov aktívne využívajúcich tento jazyk v bežnej komunikácii nestúpa. Mladí ľudia v mestách na juhu krajiny síce ovládajú waleské slovíčka a frázy, no komunikovať v tomto jazyku nedokážu. S bežnou komunikáciou vo waleskom jazyku sa môžete stretnúť len na hornatom severe krajiny. Obávam sa, že tento starobylý jazyk už nadobro prevalcovala angličtina. No možno sa mýlim. Veď červený drak vejúci na waleskej vlajke, symbol Walesu, akoby sa prebúdzal z dlhého spánku.

 

Aj tak sa Walesania potešia, keď ich cudzinec osloví waleským Bore da (dobrý deň), Diolch (ďakujem) , Shwmae /šumai/ (ahoj)... Walesania sú veľmi priateľskí. Aj samotný názov krajiny vo waleskom jazyku Cymru /kamri/ znamená priateľ.  Angličania nazvali túto krajinu Wales, čo podľa niektorých znamenalo"people who are behind the walls" , teda ľudia za múrom.

 

Milým prekvapením pre mňa bolo, že Slovensko nie je pre Walesanov veľkou neznámou. Pri potulkách touto krajinou som narazil na viacerých, ktorí našu krajinu navštívili. Či už boli na lyžovačke v Tatrách, alebo na výstave remesiel v Kežmarku. Jeden pán sa mi pochválil, že prednedávnom videl najnovšiu verziu filmu Jánošík.

 

Wales je krajina bohatá na historické pamiatky. Je tu množstvo starobylých katedrál a kostolov. Zarazilo ma však to, že mnohé starobylé kostoly, ale aj divadlá zmenili svoju funkciu a stali sa z nich puby, krčmy. V niektorých prípadoch v nich otvorili kaviarne. Keď som sa v jednom takom kostole-kaviarni pýtal, či tieto kostoly plnia aj pôvodnú funkciu, dostal som kladnú odpoveď s tým, že návštevníci kaviarne v kostole nie sú hluční, teda služba Božia môže bez problémov prebiehať. Dôvodom zriadenia takýchto kaviarní v kostoloch bolo prilákať viac ľudí do kostolov. Neviem však, či toto je ten správny spôsob ako prilákať ľudí do kostolov

kostol ako kaviareň

Pri návšteve skanzenu St Fagans som mal možnosť vidieť budovu starej školy aj s dobovým zariadením a pomôckami na fyzické trestanie žiakov, ktoré dokresľovali atmosféru britskej školy 19.storočia. Táto škola 19.storočia je v ostrom kontraste so súčasnou britskou školou, kde dnes platí tzv. No touch policy, podľa ktorej sa učiteľ nemôže dotknúť žiaka. To je podľa môjho názoru druhý extrém, keďže si myslím, že je to ľudské a v materských a základných školách je to mnohokrát aj nevyhnutné.

Britská škola v 19.storočí-skanzen St Fagan s

 

Hoci je počasie vo Walese  veľmi premenlivé, často daždivé a teploty zriedka dosiahnu hranicu 27 stupňov Celzia, v tejto krajine môžete nájsť aj krásne piesočne pláže. Asi najkrajšou z nich  je piesočna pláž Rhossili Beach nachádzajúca sa polostrove Gower, ktorá bola v jednom z prieskumov zaradená medzi 10 najkrajších pláží na svete.

Rhossili Beach

 

 

Wales je krajina, v ktorej máme vždy čo objavovať, či už pamiatky alebo zvyky a tradície. Preto sa do tejto krajiny vždy rád vrátim a odporúčam všetkým, aby túto krajinu navštívili. Svoj príspevok zakončím waleským slovným spojením, s ktorým sa vo Walese stretnete na každom kroku - Cymru am byth- Nech žije Wales.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Protischránkový register má prvú obeť, vypovedali nájom bratislavskej stanice

Firma má v prenájme pozemky pred stanicou.

ŠPORT

Únava či zmena lyží. Čo malo vplyv na zranenie Velez-Zuzulovej?

Sna o olympijskej medaile sa nevzdáva.

KULTÚRA

V súťaži Anasoft litera zvíťazil príbeh zo súčasnosti Som Paula

Román Som Paula presvedčil porotu túžbou po autentickosti.


Už ste čítali?