Posedenie na Hlavnej ulici

Autor: Jaroslav Lipták | 3.7.2013 o 19:40 | Karma článku: 8,97 | Prečítané:  848x

  Príchodom leta sa na Hlavnej ulici v Košiciach vyrojili terasy, na ktorých si obyvatelia Košíc a návštevníci mesta môžu oddýchnuť, naobedovať sa alebo občerstviť sa zmrzlinou, nápojom. Je to príjemný spôsob oddychu v horúcich letných dňoch, ktorý dotvára kolorit centra európskeho hlavného mesta kultúry. Spolu s občerstvením môžu návštevníci Košíc pozorovať pulz centra mesta. Túto idylku však kazí jeden už dlhotrvajúci jav.  

 

Tým javom, ktorý kazí dojem z centra európskeho hlavného mesta kultúry, je žobranie.

Je pravdou, že so žobraním sa už dnes bežne stretneme vo väčších  mestách Slovenska, a to hlavne na miestach, kde sa sústreďuje väčšie množstvo ľudí (pred kostolmi, supermarketmi...), a nie je to dobrou vizitkou spoločnosti. V Košiciach na Hlavnej ulici to v letných dňoch už prekračuje medze.

 

V priebehu polhodinky sa pri Vás pristavia v priemere traja žobrajúci (naschvál nepoužívam slovo žobráci, lebo vo väčšine prípadov tu ide o dobre organizované skupiny, ktoré si zo žobrania urobili dobrý biznis). Niektorí len slušne požiadajú o nejaké drobné, niektorí sú však dotieraví, ba až vulgárni v prípade, že nedostanú očakávaný obnos peňazí.

 

Keď tento jav obťažuje miestnych, teda Košičanov, ako sa na to pozerajú cudzinci, ktorých je v tomto roku v Košiciach viac ako v minulosti?

 

Kde je mestská polícia? Prečo s tým nespraví poriadok? Celé centrum Košíc je pod dohľadom kamier, preto si nemyslím, že by bol problém identifikovať osoby obťažujúce obyvateľov a návštevníkov Košíc v centre mesta. Všetci sa ešte pamätáme, keď na každej ulici v centre mesta bola hliadka mestskej polície. Dnes je problém takúto hliadku v meste stretnúť. Možno aj preto je situácia v centre taká, aká je.

 

Žobranie v centre mesta určite nepatrí medzi kľúčové problémy mesta. Je však problémom, ktorý vo Vás zanechá zlý dojem z mesta, krajiny. Najmä keď sa s ním stretávate opakovane.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Protischránkový register má prvú obeť, vypovedali nájom bratislavskej stanice

Firma má v prenájme pozemky pred stanicou.

ŠPORT

Únava či zmena lyží. Čo malo vplyv na zranenie Velez-Zuzulovej?

Sna o olympijskej medaile sa nevzdáva.

KULTÚRA

V súťaži Anasoft litera zvíťazil príbeh zo súčasnosti Som Paula

Román Som Paula presvedčil porotu túžbou po autentickosti.


Už ste čítali?