Ktorý svet je lepší...?

Autor: Jaroslav Lipták | 24.2.2013 o 12:15 | Karma článku: 7,60 | Prečítané:  325x

Ktorý svet je lepší, ten barokový alebo ten súčasný? Túto otázku si kládli barokové postavy, ktoré zostúpili z obrazu v hre Petra Zvona Tanec nad plačom. Ktorý svet je lepší, ten pred rokom 1989 alebo ten súčasný? Túto otázku si kladú mnohí dnes. Na túto otázku je na prvý pohľad jednoduchá odpoveď. Ten súčasný. Máme slobodu slova, nemusíme sa podriaďovať jednej ideológii, môžeme cestovať, môžeme využívať výdobytky modernej techniky... . Ale...

 

Ale svet nie je čierno-biely a ani odpoveď na túto otázku nie je taká jednoznačná.

 

V minulosti tu vládla jediná strana, ktorá presadzovala marxisticko-leninskú ideológiu, ktorej verilo čím ďalej, tým menej ľudí. No keďže podpora tejto ideológie bola základom bezproblémového života, väčšina v školách, v práci a na verejnosti prikyvovala tejto ideológii, no v duchu si myslela svoje a vo svojich domovoch a medzi priateľmi svoj skutočný názor na vec aj prezentovala.  Tých, čo skutočne verili oficiálnej ideológii resp. sa ňou nechali zblbnúť, nebolo veľa (aspoň v 80.rokoch určite nie).

 

V súčasnosti už nemáme štátostranou nariadenú ideológiu,  ale čo je horšie, pohltila nás konzumná spoločnosť. Konzumná spoločnosť, ktorej hodnoty sú pokrútené, založené na čisto materiálnych hodnotách spotreby. Spokojnosť jedinca sa obmedzuje na jeho materiálne uspokojenie a na čoraz väčšie nakupovanie a spotrebu. Duchovné hodnoty sa v tejto spoločnosti posúvajú do úzadia.

 

Čo je na tejto konzumnej spoločnosti najzákernejšie, je to,  že nám jej pravidlá nikto priamo nevnucuje, ale nepriamo na nás všetkých pôsobí všade. Médiá, bilboardy, ale aj štátne inštitúcie a školy na nás v každodennom styku chrlia myšlienky tejto spoločnosti. V každodennom živote sa stretávame s tým, že právo si vydobyjú tí, ktorí majú peniaze, nie tí, ktorí sú čestní. Čiže peniaze a majetok víťazia nad čestnosťou a spravodlivosťou. Deti sa v školách porovnávajú nie podľa toho, kto je bystrejší, šikovnejší a čestnejší, ale podľa toho, kto má lepší mobil, lepšie značkové oblečenie... Napriek tomu, čo sa učia v škole, vedia, že v našej spoločnosti peniaze a majetok (dosiahnuté akýmkoľvek spôsobom) sú dôležitejšie ako vedomosti. Nakupovanie sa v našej spoločnosti zmenilo z potreby na koníček a ľudia svoje voľné chvíle trávia nakupovaním. Často sa z nich stávajú shopaholici.

 

Kam to až dospeje? Nájde mladá generácia, ktorá je takto nepriamo masírovaná okolím odmalička, tie skutočné hodnoty? Chcem veriť, že áno, že neskončí ako tá žaba, ktorá keď ju hodia do kade s vriacou vodou, tak z nej vyskočí, ale keď ju hodia do kade s teplou vodou, ktorú pomaly zohrievajú, uvarí sa. Verím, že naša mládež sa neuvarí v tejto konzumnej spoločnosti.

 

Ktorý svet je lepší, ten barokový alebo ten súčasný? Barokové postavy z hry Petra Zvona Tanec nad plačom odpoveď na túto otázku nenašli. Myslím si, že ani my nemôžeme jednoznačne odpovedať na otázku, ktorý svet je lepší, či ten minulý alebo súčasný. Každé obdobie má totiž svoje pozitíva , ale aj negatíva.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Nemecko zakázalo prespávanie v kamiónoch, vodičom za to hrozia pokuty

Komisia ukáže nové pravidlá pre dopravcov.

DOMOV

Šéfa ÚPN Krajňáka považovali za cuciaka, teraz je pre koalíciu diktátor

Šéf Ústavu pamäti národa viedol spor aj Andrejom Babišom.

KOMENTÁRE

Premiér Fico mieri k jadru Únie. Ako sa k nemu prelúska?

Fico sa nenápadne začal dištancovať od susedov z V4.


Už ste čítali?