Odsúdení k vysokým platbám

Autor: Jaroslav Lipták | 5.2.2012 o 14:15 | Karma článku: 12,95 | Prečítané:  1013x

Nedávno som si vypočul argumentáciu vodárenskej spoločnosti, v ktorej vysvetľuje zvyšovanie platieb za vodné a stočné pre domácnosti. Tá argumentácia je dosť absurdná. Dôvodom podľa vodární je postupné znižovanie spotreby vody v domácnostiach. Spomínate si, ako pred pár rokmi vodárne radili spotrebiteľom ako znižovať spotrebu vody a tým ušetriť?

Keď po roku 1989 začali prudko narastať ceny za vodné a stočné, vodárne to odôvodňovali tým, že ceny boli podhodnotené a aby sa pokryli náklady na zabezpečenie pitnej vody pre spotrebiteľov, je nutné ceny zvyšovať. Zároveň však odporúčali domácnostiam šetriť touto vzácnou tekutinou a tým ušetriť na platbách. Spôsoby šetrenia boli a sú aj dnes propagované v médiách. Uprednotňovanie sprchovania pred napúšťaním vane, špeciálne šetriace sprchovacie ružice, pákové batérie, šetriace nádržky na toaletách ....atď.

 

Súhlasím s tým, že je potrebné šetriť vodou, ktorej síce v našej krajine máme zatiaľ chválabohu dostatok, no v budúcnosti jej môže byť nedostatok. Tento nedostatok je už dnes aktuálny v mnohých krajinách sveta. So šetrením s vodou sa stotožnila aj väčšina obyvateľstva Slovenska a tým ušetrili nejaké to euro z rodinného rozpočtu (hoci pri narastajúcich cenách to nebolo veľa). No z hore uvedených dôvodov  je dobre, ak neplytváme vzácnou tekutinou, vodou.

 

O to absurdnejšie vyznieva posledné vyjadrenie vodární o potrebe zvyšovania cien vodného a stočného. Rozumiem aj vodárňam, ktoré majú zníženou spotrebou vody obyvateľstva nižšie platby a tým aj nižšie zisky. Nebolo by však rozumnejšie, ak by vodárne svoje ušlé zisky nahradili šetrením v rámci vlastnej firmy? Koľkokrát vidíme vo svojom okolí (a v niektorých prípadoch aj následne v TV spravodajstve), že po prasknutí vodovodného potrubia hektolitre vody unikajú do okolia nie hodiny, ale dni a niekedy aj týždne? Myslím si však, že priestoru na šetrenie v rámci vlastnej firmy majú vodárne dosť a dosť.

 

No najjednoduchšie riešenie je zvýšiť ceny pre konečných spotrebiteľov. Čo ostáva obyvateľom? Asi len platiť, aby mali zabezpečenú vodu vo vodovodných kohútikoch.

Ale každopádne mi to príde ako začarovaný kruh, ako Hlava XXII. Keď spotrebujete veľa vody, zaplatíte veľký účet za vodu, radia Vám znížiť spotrebu. Keď tu spotrebu znížite, zaplatíte opäť vysoký účet, lebo ste spotrebovali málo vody. Aké bude ďalšie odporúčanie vodární?

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Nemecko zakázalo prespávanie v kamiónoch, vodičom za to hrozia pokuty

Komisia ukáže nové pravidlá pre dopravcov.

DOMOV

Šéfa ÚPN Krajňáka považovali za cuciaka, teraz je pre koalíciu diktátor

Šéf Ústavu pamäti národa viedol spor aj Andrejom Babišom.

KOMENTÁRE

Premiér Fico mieri k jadru Únie. Ako sa k nemu prelúska?

Fico sa nenápadne začal dištancovať od susedov z V4.


Už ste čítali?