Kríza a jej príčiny

Autor: Jaroslav Lipták | 20.11.2011 o 12:55 | Karma článku: 6,74 | Prečítané:  1136x

V súčasnosti, keď téma hospodárskej krízy je témou dňa, sa dennodenne stretávame s komentármi a analýzami  na túto tému. Erudovaní odborníci radia, ako prežiť krízu bez  veľkých škôd. Nedávno som čítal krásny príspevok  známeho podnikateľa Tomáša Baťu, v ktorom reaguje na príčiny krízy, ale aj východiská z krízy. Samozrejme, Tomáš Baťa reaguje na krízu v 30.rokoch 20.storočia, ale jeho reakcia je nadčasová a nastavuje zrkadlo aj dnešnej dobe. Posúďte sami.

„To, čomu sme zvykli hovoriť hospodárska kríza, je iné meno pre  morálnu biedu. Morálna bieda je príčina, hospodársky úpadok následok. V našej krajine je veľa ľudí, ktorí sa domnievajú, že hospodársky úpadok sa dá sanovať peniazmi. Hrozím sa dôsledkov tohto omylu. V postavení, v ktorom sa nachádzame, nepotrebujeme žiadne geniálne obraty a kombinácie. Potrebujeme morálne postoje k ľuďom, k práci a k verejnému  majetku. Nepodporovať bankrotárov, nerobiť dlhy, nevymieňať hodnoty za nič a nevydierať pracujúcich."

 

Tomáš Baťa 1932

 

Tomáš Baťa sa týmito slovami určite trafil aj do dnešnej situácie. Keď sa obzrieme okolo seba, vidíme, že to, čo nám chýba, je morálny postoj k verejnému majetku. Rozkrádacie aféry na ministerstvách a v štátnych inštitúciach sú len vrcholom ľadovca, ktoré potvrdzujú, že u nás stále platí, že kto nekradne, okráda svoju rodinu. Chýba nám aj morálny postoj k práci a takisto aj ľuďom. Začnime pracovať nielen vo svoj prospech, ale zároveň aj v prospech spoločnosti. Správajme sa k ostatným ľuďom ako k svojim blížnym. Nepodporujme nezodpovedných na úkor zodpovedných. Skúsme si viac vážiť skutočné hodnoty.

 

Východiská z krízy určite nie sú jednoduché. Začnime však sami u seba a skúsme prekonať morálnu biedu v nás a tým aj morálnu biedu našej spoločnosti. Určite to nebude ľahké a nebude to trvať krátku dobu, no len toto je tá správna cesta pre nás a našu spoločnosť ako sa dostať z krízy.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KULTÚRA

Film roka vyhlásili dvakrát, Oscara má Moonlight (minúta po minúte)

Muzikál La La Land vyhral šesť cien, ale na konci večera sa udial veľký trapas.

DOMOV

Kocáb: Kisku už dlho uznávam, ocenenie ma šokovalo

Pre SME hovorí, že je hrdý slniečkar. S tvrdou silou nemáme šancu.

KULTÚRA

Oscar nemá logiku. 5 dôvodov, prečo vyhral Moonlight

Mal šťastie, že nie je sci-fi.


Už ste čítali?