Ako bojovať so zlým správaním žiakov?

Autor: Jaroslav Lipták | 22.10.2011 o 20:15 | (upravené 22.10.2011 o 21:03) Karma článku: 19,20 | Prečítané:  3881x

  Práve som dočítal článok v denníku Sme, ktorý rieši problém ako „umravniť zlé deti". Zaujalo ma zistenie, že v dnešnej slovenskej škole má učiteľ podľa predpisov len minimálne prostriedky na to, ako riešiť nevhodné správanie  žiakov na vyučovacej hodine.

Podľa vyjadrenia pána Tužinského, školského inšpektora, je jediným právne podloženým spôsosbom ako postihnúť nevhodne sa správajúceho žiaka, napomenúť ho triednym učiteľom, resp. riaditeľom školy, znížiť mu známku zo správania, prípadne ho po dlhších procedúrach vylúčiť zo školy (v prípade ukončenia povinnej školskej dochádzky).

 

 

To sú však riešenia na dlhé lakte, ktoré veľmi nezaberajú.Pre žiakov s problémovým správaním  sú takéto napomínania len zdrapom papiera. A aj tie prídu až na konci školského roka.

 

Učiteľ však potrebuje riešiť problém s nevhodne sa správajúcim žiakom hneď na hodine. Ak ten problém nevyrieši hneď, nespratný žiak  naruší  celú vyučovaciu hodinu. Podľa pána Tužinského, učiteľ nesmie vylúčiť nevhodne sa správajúceho žiaka z hodiny, lebo ten má podľa neho právo byť na vyučovaní a vzdelávať sa. Aj keď o to nejaví záujem.

 

Čo však potom práva väčšiny žiakov v triede, ktorí majú podľa zákona tiež právo na vzdelávanie? A navyše majú o vyučovanie záujem.  Ako sa môže táto väčšina žiakov domáhať svojho práva, keď im ho sústavne marí zopár nespratníkov, voči ktorým nemá učiteľ u nás skoro žiadne zákonom podložené možnosti zasiahnuť?

 

Žiaľ, v našej spoločnosti majú vždy väčšie práva zlodeji, kriminálnici ... než majorita  slušných občanov. Nečudo, keď už  v škole sú uprednostňované práva nespratných žiakov a tá väčšina, ktorá sa správa podľa pravidiel, na to v konečnom dôsledku vždy dopláca.

Myslím si, že naši zákonodarcovia by sa mali zamyslieť a zákonom podporiť učiteľov v boji so zlým správaním  žiakov.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Nemecko zakázalo prespávanie v kamiónoch, vodičom za to hrozia pokuty

Komisia ukáže nové pravidlá pre dopravcov.

DOMOV

Šéfa ÚPN Krajňáka považovali za cuciaka, teraz je pre koalíciu diktátor

Šéf Ústavu pamäti národa viedol spor aj Andrejom Babišom.

KOMENTÁRE

Premiér Fico mieri k jadru Únie. Ako sa k nemu prelúska?

Fico sa nenápadne začal dištancovať od susedov z V4.


Už ste čítali?