Ktorý svet je lepší...?

Autor: Jaroslav Lipták | 24.2.2013 o 12:15 | Karma článku: 7,60 | Prečítané:  293x

Ktorý svet je lepší, ten barokový alebo ten súčasný? Túto otázku si kládli barokové postavy, ktoré zostúpili z obrazu v hre Petra Zvona Tanec nad plačom. Ktorý svet je lepší, ten pred rokom 1989 alebo ten súčasný? Túto otázku si kladú mnohí dnes. Na túto otázku je na prvý pohľad jednoduchá odpoveď. Ten súčasný. Máme slobodu slova, nemusíme sa podriaďovať jednej ideológii, môžeme cestovať, môžeme využívať výdobytky modernej techniky... . Ale...

 

Ale svet nie je čierno-biely a ani odpoveď na túto otázku nie je taká jednoznačná.

 

V minulosti tu vládla jediná strana, ktorá presadzovala marxisticko-leninskú ideológiu, ktorej verilo čím ďalej, tým menej ľudí. No keďže podpora tejto ideológie bola základom bezproblémového života, väčšina v školách, v práci a na verejnosti prikyvovala tejto ideológii, no v duchu si myslela svoje a vo svojich domovoch a medzi priateľmi svoj skutočný názor na vec aj prezentovala.  Tých, čo skutočne verili oficiálnej ideológii resp. sa ňou nechali zblbnúť, nebolo veľa (aspoň v 80.rokoch určite nie).

 

V súčasnosti už nemáme štátostranou nariadenú ideológiu,  ale čo je horšie, pohltila nás konzumná spoločnosť. Konzumná spoločnosť, ktorej hodnoty sú pokrútené, založené na čisto materiálnych hodnotách spotreby. Spokojnosť jedinca sa obmedzuje na jeho materiálne uspokojenie a na čoraz väčšie nakupovanie a spotrebu. Duchovné hodnoty sa v tejto spoločnosti posúvajú do úzadia.

 

Čo je na tejto konzumnej spoločnosti najzákernejšie, je to,  že nám jej pravidlá nikto priamo nevnucuje, ale nepriamo na nás všetkých pôsobí všade. Médiá, bilboardy, ale aj štátne inštitúcie a školy na nás v každodennom styku chrlia myšlienky tejto spoločnosti. V každodennom živote sa stretávame s tým, že právo si vydobyjú tí, ktorí majú peniaze, nie tí, ktorí sú čestní. Čiže peniaze a majetok víťazia nad čestnosťou a spravodlivosťou. Deti sa v školách porovnávajú nie podľa toho, kto je bystrejší, šikovnejší a čestnejší, ale podľa toho, kto má lepší mobil, lepšie značkové oblečenie... Napriek tomu, čo sa učia v škole, vedia, že v našej spoločnosti peniaze a majetok (dosiahnuté akýmkoľvek spôsobom) sú dôležitejšie ako vedomosti. Nakupovanie sa v našej spoločnosti zmenilo z potreby na koníček a ľudia svoje voľné chvíle trávia nakupovaním. Často sa z nich stávajú shopaholici.

 

Kam to až dospeje? Nájde mladá generácia, ktorá je takto nepriamo masírovaná okolím odmalička, tie skutočné hodnoty? Chcem veriť, že áno, že neskončí ako tá žaba, ktorá keď ju hodia do kade s vriacou vodou, tak z nej vyskočí, ale keď ju hodia do kade s teplou vodou, ktorú pomaly zohrievajú, uvarí sa. Verím, že naša mládež sa neuvarí v tejto konzumnej spoločnosti.

 

Ktorý svet je lepší, ten barokový alebo ten súčasný? Barokové postavy z hry Petra Zvona Tanec nad plačom odpoveď na túto otázku nenašli. Myslím si, že ani my nemôžeme jednoznačne odpovedať na otázku, ktorý svet je lepší, či ten minulý alebo súčasný. Každé obdobie má totiž svoje pozitíva , ale aj negatíva.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Nové pravidlá zásadne ovplyvnia ľudí. Dlžníkov aj exekútorov

Sociálna poisťovňa môže siahnuť na účet dlžníka aj bez exekútora, bezvýsledne exekúcie sa musia zastaviť.

KOMENTÁRE

Fico radí socialistom ako byť populárnejší

Toto má byť lekcia z postkomunistickej Európy?

TECH

Nemecký fúzny reaktor je o krok bližšie k spusteniu

Do troch rokov chcú udržať skutočnú fúznu reakciu.


Už ste čítali?