Kríza a jej príčiny

Autor: Jaroslav Lipták | 20.11.2011 o 12:55 | Karma článku: 6,74 | Prečítané:  1101x

V súčasnosti, keď téma hospodárskej krízy je témou dňa, sa dennodenne stretávame s komentármi a analýzami  na túto tému. Erudovaní odborníci radia, ako prežiť krízu bez  veľkých škôd. Nedávno som čítal krásny príspevok  známeho podnikateľa Tomáša Baťu, v ktorom reaguje na príčiny krízy, ale aj východiská z krízy. Samozrejme, Tomáš Baťa reaguje na krízu v 30.rokoch 20.storočia, ale jeho reakcia je nadčasová a nastavuje zrkadlo aj dnešnej dobe. Posúďte sami.

„To, čomu sme zvykli hovoriť hospodárska kríza, je iné meno pre  morálnu biedu. Morálna bieda je príčina, hospodársky úpadok následok. V našej krajine je veľa ľudí, ktorí sa domnievajú, že hospodársky úpadok sa dá sanovať peniazmi. Hrozím sa dôsledkov tohto omylu. V postavení, v ktorom sa nachádzame, nepotrebujeme žiadne geniálne obraty a kombinácie. Potrebujeme morálne postoje k ľuďom, k práci a k verejnému  majetku. Nepodporovať bankrotárov, nerobiť dlhy, nevymieňať hodnoty za nič a nevydierať pracujúcich."

 

Tomáš Baťa 1932

 

Tomáš Baťa sa týmito slovami určite trafil aj do dnešnej situácie. Keď sa obzrieme okolo seba, vidíme, že to, čo nám chýba, je morálny postoj k verejnému majetku. Rozkrádacie aféry na ministerstvách a v štátnych inštitúciach sú len vrcholom ľadovca, ktoré potvrdzujú, že u nás stále platí, že kto nekradne, okráda svoju rodinu. Chýba nám aj morálny postoj k práci a takisto aj ľuďom. Začnime pracovať nielen vo svoj prospech, ale zároveň aj v prospech spoločnosti. Správajme sa k ostatným ľuďom ako k svojim blížnym. Nepodporujme nezodpovedných na úkor zodpovedných. Skúsme si viac vážiť skutočné hodnoty.

 

Východiská z krízy určite nie sú jednoduché. Začnime však sami u seba a skúsme prekonať morálnu biedu v nás a tým aj morálnu biedu našej spoločnosti. Určite to nebude ľahké a nebude to trvať krátku dobu, no len toto je tá správna cesta pre nás a našu spoločnosť ako sa dostať z krízy.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Agent ŠtB aj tanečníčka z klipu. Kto už formoval tvár Fica?

S ľuďmi, ktorí premiérovi Robertovi Ficovi radili v komunikácii alebo za neho hovorili sú spojené podozrenia z korupcie aj fyzický útok.

KOMENTÁRE

Fico si na zlepšenie fasády najal profesionálnych natieračov

Hraničí to s vytváraním falošnej reality a krytím škandálov politikov.

SVET

Kuznecov môže mať problém. Na ceste do Sýrie potrebuje tankovať

Ruská flotila má namierené k brehom Sýrie.


Už ste čítali?