Eutanázia po slovensky

Autor: Jaroslav Lipták | 3.7.2011 o 20:00 | Karma článku: 12,89 | Prečítané:  2126x

Po tom, ako nedávno jeden z ošetrovateľov v bratislavskej nemocnici pomohol pacientke na druhý svet, sa opäť na Slovensku rozprúdila debata o legalizácii eutanázie na Slovensku. Na prvý pohľad konzervatívna spoločnosť a konzervatívna vláda túto legalizáciu odmieta. Až v posledných dňoch som si uvedomil, že to tak nie je. Vedenie nášho zdravotníctva a poisťovne však na to idú rafinovane a sofistikovane.

Od 1.júla 2011 poisťovne rušia zmluvy s oddeleniami pre dlhodobo chorých, s doliečovacími zariadeniami, psychiatrickými zariadeniami, ..... (resp. výrazne obmedzujú kapcitu týchto zariadení).  Teda s oddeleniami, ktoré nie sú pre poisťovne ekonomicky zaujímavé (nie sú rentabilné). To, že takýchto dlhodobo chorých resp. nevyliečiteľných ľudí, ktorí sa nedokážu brániť a zabojovať o svoje občianske práva v oblasti zdravotnej starostlivosti, je na Slovensku dosť a dosť, netreba pochybovať.

Práve s bezbrannosťou týchto pacientov vedenie nášho zdravotníctva počíta a takto nepriamo im ponúka spôsob eutanázie. Síce pomalšej ako je tá klasická, ale istej.

 

Dlhodobo chorému, nevládnemu pacientovi, ktorý potrebuje celodennú kvalifikovanú starostlivosť asi nepomôže len ambulantná liečba. Šťastnejší sú pacienti, ktorí majú v rodine zdravotníka, ktorý sa dokáže o pacienta postarať aj doma. Čo však tí, čo sú osamelí?

 

Podobne je to s pacientmi, ktorí majú vážne duševné problémy. Títo môžu byť bez trvalého dohľadu nebezpeční pre seba a svoje okolie.

 

Pán minister, premysleli ste to fakt výborne. Je to nenápadný, ale istý spôsob, ako sa zbaviť najbezbrannejších občanov Slovenska, na ktorých sa už nedá zarobiť. Sánka dole.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Nové pravidlá zásadne ovplyvnia ľudí. Dlžníkov aj exekútorov

Sociálna poisťovňa môže siahnuť na účet dlžníka aj bez exekútora, bezvýsledne exekúcie sa musia zastaviť.

KOMENTÁRE

Fico radí socialistom ako byť populárnejší

Toto má byť lekcia z postkomunistickej Európy?

TECH

Nemecký fúzny reaktor je o krok bližšie k spusteniu

Do troch rokov chcú udržať skutočnú fúznu reakciu.


Už ste čítali?